W kraju bezprawia, jakim jest Polska, w którym ma obowiązywać demokracja, a panuje demokracja kartelowa, coraz mocniej widoczne są nadużycia i łamanie prawa przez rządzących, oraz wymyślanie i wprowadzanie „prawnych” przepisów wbrew Konstytucji RP.

https://en.wikipedia.org/wiki/Cartel_party_theory

Dnia 26 maja 2019 r., podczas wyborów do europarlamentu polski rząd bezprawnie dopuścił cyfrową, bezpłatną i oficjalnie rządową aplikację „mObywatel”, jako możliwość potwierdzania obywatelskiej tożsamości podczas głosowania.

https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.nask.mobywatel&hl=en_US

Aplikacja nie dość, że jest idealną metodą na to, by zbierać dane o każdym korzystającym z niej obywatelu i dzięki temu dawać rządzącym możliwość inwigilacji jednostki, to na dodatek nie ma nic wspólnego z oficjalnymi dopuszczonymi zgodnie z prawem metodami identyfikacji tożsamości podczas wyborów parlamentarnych. Podczas wyborów doszło do naruszenia przepisu art. 52. § 1 kodeksu wyborczego.

Przed przystąpieniem do głosowania wyborca okazuje obwodowej komisji wyborczej dokument umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości.

http://dokumenty.e-prawnik.pl/kodeksy/kodeks-wyborczy/przepisy-wstepne-1/przepisy-wspolne-dla-glosowania.html

Naruszeniem prawa jest pomijanie wymogu udokumentowania tożsamości wyborcy ważnym dokumentem tożsamości, a nie cyfrową aplikacją w przenośnym urządzeniu elektronicznym, która  nigdy nie została za taki dokument prawnie uznana i zatwierdzona, a jedynie może wyświetlić na ekranie urządzenia cyfrowego obraz tegoż dokumentu.

Bezprawna metoda została skrytykowana przez stronę społeczną i wzbudziła protest jasno wyjaśniający, że wybory do parlamentu europejskiego mogą zostać unieważnione.

https://www.wprost.pl/kraj/10223893/rp-protest-wyborczy-po-wyborach-do-pe-jego-autor-twierdzi-ze-powinny-zostac-uniewaznione.html

Niedługo po wyborach do PE, kolejnym kartelowym krokiem partii rządzącej okazała się zmiana kodeksu wyborczego na trzy miesiące przed nadchodzącymi wyborami do Sejmu, do której doszło o godzinie 02:00 w nocy dnia 18 lipca 2019 r.

https://archiwumosiatynskiego.pl/wpis-w-debacie/pis-noca-zmienia-kodeks-wyborczy-trzy-miesiace-przed-wyborami-to-sprzeczne-z-orzeczeniem-tk/

Wg. wprowadzanej zmiany o ważności wyborów będzie decydować w Sądzie Najwyższym nowo utworzona Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, obsadzona pod politycznym wpływem 25-osobowej Krajowej Rady Sądownictwa zależnej głównie od partii rządzącej wskutek wybierania członków KRS przez posłów.

Coraz wyraźniej widać rosnące przywiązanie obecnie rządzących do władzy oraz ich desperackie posunięcia, by tę władzę utrzymać za wszelką cenę, łamiąc nawet podstawowe zasady praworządności w państwie. Widoczne jest kompletne ignorowanie wolności obywateli i organizacji społecznych, które są niczym innym jak głosem społeczeństwa.

Politycy, którzy nieuczciwie potraktowali wybory do parlamentu europejskiego, dopuszczając nielegalną formę identyfikacji tożsamości, jednocześnie przygotowali sobie narzędzie do tego, by w razie przegranej w wyborach do parlamentu móc domagać się unieważnienia wyborów.

Kartelowy model demokracji coraz szybciej zbliża się ku przeobrażeniu w system władzy totalitarnej praktykowany np. w Chinach

https://www.youtube.com/watch?v=eViswN602_k&t=4s

czy Wenezueli

https://www.youtube.com/watch?v=S1gUR8wM5vA